У залежності від ваги, типу та кількості дорогоцінних металів вартість старих мікросхем і радіодеталей може досягати кілька десятків тисяч гривень. Чому їх охоче купують навіть поштучно дуже дорого? Як вилучити їх з обладнання та куди здати? Скільки на них можна заробити, здавши на брухт. Щоб отримати відповіді на ці та інші запитання, прочитайте уважно цю статтю.

Які радіодеталі мають особливу цінність? 

Йдеться по старі радянські мікросхеми та контактні групи, які містять велику кількість дорогоцінних металів: 

  • платину; 
  • золото; 
  • паладій; 
  • срібло. 

Залежно від маркування, 1 кілограм керамічних конденсаторів може містити кілька десятків грамів різних дорогоцінних металів. 

Найбільшу цінність мають такі КМ конденсатори:

  • КМ5V H90 – великі радіодеталі зеленого кольору, в 1 кілограмі яких міститься до 50-55 г паладію і 3 г платини. 
  • КМ6V Н90 1М5 – темно- або яскраво-жовтогарячі запчастини прямокутної форми. Вміст паладію в одному кілограмі таких радіодеталей досягає 40 г, а платини – 2 г. 
  • КМ6 Н90 1 М0. Це також квадратні конденсатори червоного, оранжевого, зеленого або жовтого кольору – в одній деталі міститься до 0,004 г срібла, а також 0,06 г платини і міді. 
  • КМ 6 Н90 1 мкф. Це квадратні, яскраво- і темно-жовтогарячі, а також жовті або червоні конденсатори – кожен елемент містить до 0,035 гр срібла і 0,0301 г платини. 
  • К10-47 Н30 М68 50В – довгі прямокутні конденсатори зеленого кольору містять до 0,033 г срібла і 0,058 г платини. 
  • КМ 6 Н90 – ця партія випускалася в помаранчевому та зеленому кольорі корпусу. В одній такій деталі міститься 0,0105 г срібла і 0,0013 г платини.

Щоб здати усі ці конденсатори, зовсім не обов’язково набирати їх кілограмами. Усього 100 г (це десь 20-40 штук) достатньо для того, щоб отримати за них 10 000-25 000 грн. 

Штекери та конектори 

Основною цінністю цих елементів роз’ємів є позолочені контакти. Зокрема, у радянській розетці СНП 34-113 є до 0,5 г золота, у перемикачі СНП 41-120 – удвічі більше. 

Підсумкова вартість залежатиме від стану радіодеталей, точніше – ступеня стертості їхньої позолоти. 

Лампи та потенціометри

Якщо враховувати поштучну вартість одного виробу, то однією з найдорожчих радіодеталей є генераторна лампа серій ГМІ-46Б, ГМІ-4Б, ГМІ-14Б, тетрод ГУ-73П. У середньому вона коштуватиме 500-1500 грн. Удвічі дорожчими за неї будуть поворотні перемикачі ПР 2-5П2Н, потенціометри ПТП-1 R різного номіналу, промислові перемикачі КСП-4. Їхня ціна становить понад 3000 грн за штуку. 

Конденсатори з радянських телевізорів 

Мова йде про такі моделі, як “Витязь”, “Горизонт-Ц355” (Ц355Д), “Веселка-719-1”, “Електрон-736”, “Рубін Ц202”. Вони ціняться за велику кількість платини та паладію. На кришці кожної з моделей вказані перелік драгметалів та їхня кількість.  

Що робити з цими радіодеталями? 

Українське законодавство суворо забороняє приватним особам самостійний афінаж дорогоцінних металів із радіодеталей. Цим мають займатися виключно спеціалізовані підприємства. Тобто, щоб виплавити дорогоцінні метали з радіодеталі, її власник повинен здати її в офіційний пункт прийому радіолому. Потрібно лише вилучити ці деталі з обладнання таким чином, щоб зберегти відносну цілісність корпусу та початковий вміст дорогоцінних металів. Це можна зробити шляхом виламування, випаювання або випилювання. Інші способи є небезпечними для здоров’я та можуть пошкодити товар. 

Співпраця такими компаніями має очевидні переваги:

  • виключається шахрайство: офіційному скупнику невигідно дурити постачальника, бо можна втратити ліцензію та заплатити великий штраф;
  • завдяки власній переробці радіодеталей підприємство пропонує своїм клієнтам найвигідніші ціни;
  • угода продажу завжди оформляється документально.